Skoda Superb: Reflektory ksenonowe

Skoda Superb –> Obsługa –> Światła i widoczność –> Światła –> Reflektory ksenonowe

Reflektory ksenonowe (nazywane dalej krótko systemem) zapewniają oświetlenie drogi zależnie od warunków ruchu drogowego i warunków atmosferycznych.

System dostosowuje automatycznie stożek światła przed pojazdem na podstawie danych jazdy (np. prędkości jazdy, stanu załadowania, kąta skrętu kierownicy, użycia wycieraczek, użycia tylnego światła przeciwmgłowego, wybranego profilu jazdy, pozycji pojazdu odczytanej przez nawigację urządzenia Infotainment).

System pracuje dopóki włącznik świateł znajduje się w pozycji .


System pracuje automatycznie w następujących trybach.

Tryb pozamiejski

Strumień światła przed samochodem wygląda podobnie jak w światłach mijania.

Tryb miejski

Strumień światła przed pojazdem jest dopasowany w taki sposób, aby oświetlał także chodniki, skrzyżowania, przejścia dla pieszych itp. Tryb jest aktywny przy prędkościach od 15 do 50 km/h.

Tryb autostradowy

Strumień światła przed samochodem jest dopasowany w taki sposób, aby kierowca mógł odpowiednio wcześnie reagować na przeszkody lub inne zagrożenia.

Tryb aktywuje się przy prędkościach ponad 110 km/h.

Tryb deszczowy

Strumień światła przed pojazdem jest tak dopasowany, aby w czasie deszczu zmniejszyć oślepianie kierowców pojazdów jadących z naprzeciwka.

Tryb jest aktywny przy prędkościach od 50 do 90 km/h, a także wtedy, gdy wycieraczki będą pracowały dłużej niż ok. 2 minuty. Dezaktywacja trybu następuje kilka minut po wyłączeniu wycieraczek.

Tryb mgły

Strumień światła przed pojazdem jest dopasowany w taki sposób, aby kierowca nie był oślepiany przez światło odbijane przez mgłę przed pojazdem.

Tryb jest aktywny przy prędkościach od 15 do 70 km/h, a także wtedy, gdy tylne światło przeciwmgłowe jest włączone dłużej niż ok. 10 sekund. Dezaktywacja trybu następuje kilka minut po wyłączeniu tylnego światła przeciwmgłowego.

Dynamiczne doświetlanie zakrętów

Strumień światła przed pojazdem jest dostosowywany do kąta skrętu w taki sposób, aby oświetlać jezdnię w obszarze zakrętu. Ta funkcja jest aktywna przy prędkościach powyżej 10 km/h oraz we wszystkich trybach systemu.

Tryb podróży

Jeżeli tryb podróży jest aktywny, nie następuje automatyczne dostosowanie stożka światła przed samochodem.

Tryb podróżny można aktywować / dezaktywować w urządzeniu Infotainment Instrukcja obsługi urządzenia Infotainment, rozdział CAR - ustawienia samochodu.

Tryb oszczędny

Przy aktywnym trybie jazdy eko   system znajduje się w trybie oszczędnym i nie następuje zależne od kierunku jazdy dostosowanie stożka światła przed samochodem.

UWAGA

W przypadku usterki systemu światła zostaną automatycznie opuszczone w położenie awaryjne, w którym nie dochodzi do oślepiania jadących z naprzeciwka.

W ten sposób strumień światła przed pojazdem zostanie skrócony.

Dlatego należy zachować ostrożność podczas jazdy i niezwłocznie udać się do specjalistycznej stacji obsługi.

Automatyczne włączanie świateł

Rys. 56 Włącznik świateł: położenie AUTO Jeżeli włącznik świateł znajduje się w położeniu   rys. 5 ...

Reflektory przeciwmgłowe i tylne światło przeciwmgłowe

Rys. 57 Włącznik świateł - włączanie reflektorów przeciwmgłowych / tylnego światła przeciwmgłowego Włączan ...

Categorie