Citroen C5: Instalowanie fotelików dziecięcych mocowanych za pomocą pasa bezpieczeństwa

Citroen C5 –> Bezpieczeństwo –> Instalowanie fotelików dziecięcych mocowanych za pomocą pasa bezpieczeństwa

Stosownie do przepisów europejskich w poniższej tabeli przedstawiono, w jakim stopniu poszczególne miejsca w samochodzie zostały przystosowane do montażu fotelika dziecięcego mocowanego za pomocą pasa bezpieczeństwa i czy uzyskały one homologację jako "uniwersalne" (a) w zależności od wagi dziecka.

Instalowanie fotelików dziecięcych mocowanych za pomocą pasa bezpieczeństwa


(a) Fotelik dziecięcy uniwersalny: fotelik dla dziecka, który można zainstalować we wszystkich pojazdach przy użyciu pasa bezpieczeństwa.

(b) Grupa 0: od urodzenia do 10 kg. Gondoli i "łóżeczek auto" nie można instalować na miejscu pasażera z przodu.

(c) Zapoznać się z przepisami obowiązującymi w Państwa kraju przed umieszczeniem fotelika dziecięcego na tym miejscu.

(d) Aby zainstalować fotelik dziecięcy na miejscu z tyłu, tyłem lub przodem do kierunku jazdy, przesunąć przedni fotel do przodu, a następnie wyprostować oparcie, aby pozostawić wystarczającą ilość miejsca na fotelik i nogi dziecka.

(e) Kiedy fotelik dziecięcy "tyłem do kierunku jazdy" jest zainstalowany na miejscu pasażera z przodu, poduszkę powietrzną pasażera należy koniecznie wyłączyć. Zaniechanie tego może spowodować poważne obrażenia lub śmierć dziecka w chwili wyzwolenia poduszki powietrznej. Kiedy fotelik dziecięcy "przodem do kierunku jazdy" jest zainstalowany na miejscu pasażera z przodu, poduszka powietrzna pasażera powinna pozostać włączona.

(f) Nigdy nie instalować fotelika dziecięcego z podpórką na tylnym środkowym miejscu pasażera.

U: Miejsce przystosowane do montażu fotelika dziecięcego mocowanego za pomocą pasa bezpieczeństwa i homologowanego jako uniwersalny, "tyłem do kierunku jazdy" i/lub "przodem do kierunku jazdy".

U (R): Tak samo jak w przypadku U, z siedzeniem samochodu, które musi być ustawione w najwyższym położeniu i w pośrednim położeniu wzdłużnym.

Wyjąć i schować zagłówek przed zamontowaniem fotelika dziecięcego z oparciem na miejscu pasażera.

Zamontować ponownie zagłówek po zdjęciu fotelika dziecięcego.

Rady

Nieprawidłowa instalacja fotelika dziecięcego w samochodzie nie gwarantuje bezpieczeństwa dziecka w przypadku kolizji.

Sprawdzić, czy pas bezpieczeństwa ani zaczep pasa nie znajdują się pod fotelikiem, ponieważ w takiej sytuacji nie byłby on stabilny.

Należy zapiąć pasy bezpieczeństwa lub pasy fotelika dziecięcego, ograniczając maksymalnie luz względem ciała dziecka, nawet w przypadku krótkich przejazdów.

Aby zainstalować fotelik dziecięcy za pomocą pasa bezpieczeństwa, należy sprawdzić, czy opina on prawidłowo fotelik dziecięcy oraz czy mocno przytrzymuje fotelik na siedzeniu samochodu. Jeżeli fotel pasażera jest regulowany, w razie konieczności przesunąć go do przodu.

Na tylnych siedzeniach zawsze pozostawiać dostateczną ilość miejsca między przednim fotelem i:

W tym celu przesunąć do przodu przedni fotel i w razie potrzeby wyprostować oparcie.

Aby prawidłowo zainstalować fotelik dziecięcy "przodem do kierunku jazdy", sprawdzić, czy oparcie fotelika znajduje się możliwie najbliżej oparcia fotela, a nawet do niego przylega, jeżeli to możliwe.

Zdjąć zagłówek przed zainstalowaniem fotelika dziecięcego z oparciem na miejscu pasażera.

Upewnić się, że zagłówek jest dobrze schowany lub przymocowany, aby w sytuacji nagłego hamowania nie stwarzał zagrożenia. Zamontować zagłówek zaraz po zdemontowaniu fotelika.

Dzieci z przodu

Przepisy dotyczące przewożenia dzieci na przednim fotelu pasażera różnią się w poszczególnych krajach. Należy zapoznać się z przepisami obowiązującymi w danym kraju.

Należy wyłączyć czołową poduszkę powietrzną pasażera w momencie instalacji fotelika dziecięcego na przednim siedzeniu pasażera w położeniu "tyłem do kierunku jazdy".

W przeciwnym razie dziecko narażone będzie na poważne obrażenia ciała lub śmierć w momencie rozwinięcia się poduszki powietrznej.

Instalacja podstawki podwyższającej

Część piersiowa pasa bezpieczeństwa powinna spoczywać na ramionach dziecka, nie dotykając szyi.

Należy upewnić się, że część brzuszna pasa bezpieczeństwa spoczywa na udach dziecka.

CITROËN zaleca stosowanie podwyższeń wraz z oparciem, wyposażonych w prowadnicę pasa na poziomie ramion.

Ze względów bezpieczeństwa należy pamiętać, aby nie zostawiać:

Aby uniknąć przypadkowego otwarcia drzwi i tylnych szyb, należy włączyć funkcję "Bezpieczeństwo dzieci".

Należy zwracać uwagę, by nie otwierać tylnych szyb bardziej niż o 1/3.

Aby chronić młodsze dzieci przed promieniami słonecznymi, należy wyposażyć szyby w żaluzje boczne.

Foteliki dziecięce zalecane przez CITROËNA

CITROËN proponuje gamę atestowanych fotelików dziecięcych mocowanych za pomocą trzypunktowego pasa bezpieczeństwa: Grupa 0+: od urodzenia do 13 k ...

Mocowania "ISOFIX"

Samochód posiada homologację według najnowszych przepisów ISOFIX. Boczne miejsca z tyłu wyposażone są w zaczepy zgodne z przepisami moco ...

Categorie