Więcej informacji o akumulatorze pojazdu można znaleźć w Akumulator.
Jeśli akumulator się rozładowuje, należy spróbować uruchomić pojazd przy użyciu przewodów rozruchowych podłączonych do akumulatora w innym pojeździe. Aby bezpiecznie wykonać te czynności, należy przestrzegać poniższych wskazówek.
OSTRZEŻENIE
Akumulatory mogą powodować
obrażenia ciała. Mogą być
niebezpieczne, ponieważ:
Nieprzestrzeganie powyższych wskazówek może spowodować obrażenia w wyniku wystąpienia kilku lub wszystkich zagrożeń. |
Uwaga: Zignorowanie tych czynności może spowodować kosztowne uszkodzenia pojazdu, które nie będą objęte gwarancją.
Podejmowanie prób uruchomienia pojazdu poprzez pchanie lub ciągnięcie jest bezcelowe i może spowodować jego uszkodzenie.
Dodatni zacisk rozruchu awaryjnego (A) znajduje się pod osłoną w komorze silnika po stronie kierowcy.
Przewód rozruchowy podłącza się do tego zacisku, a nie bezpośrednio do akumulatora.
Powinien być on wyposażony w akumulator 12 V z ujemnym układem masowym.
Uwaga: Do uruchomienia samochodu za pomocą przewodów rozruchowych można wykorzystać drugi pojazd wyłącznie wtedy, gdy posiada on akumulator 12 V z ujemnym przewodem masowym. Jeśli drugi samochód nie jest wyposażony w akumulator 12 V z ujemnym przewodem masowym, może dojść do uszkodzenia obu pojazdów.
Uwaga: Pozostawienie włączonych lub podłączonych akcesoriów podczas uruchamiania silnika przy użyciu przewodów rozruchowych może spowodować ich uszkodzenie. Naprawy nie będą objęte gwarancją samochodu. Jeśli to możliwe, przed przystąpieniem do uruchamiania silnika przy użyciu przewodów rozruchowych wyłączyć lub odłączyć wszystkie akcesoria w obydwu pojazdach.
OSTRZEŻENIE Wentylator elektryczny może uruchomić się nawet wtedy, gdy silnik nie pracuje, co grozi obrażeniami ciała. Należy trzymać dłonie, odzież i narzędzia z dala od wentylatora elektrycznego znajdującego się w komorze silnika. |
OSTRZEŻENIE
Używanie otwartego ognia w
pobliżu akumulatora grozi
eksplozjÄ… gazu wydobywajÄ…cego
siÄ™ z akumulatora. Grozi to
obrażeniami ciała i utratą wzroku. Jeśli potrzebne jest intensywniejsze oświetlenie, użyć latarki. Upewnić się, że w akumulatorze jest wystarczająca ilość wody. Nie ma potrzeby dolewania wody do akumulatora zamontowanego w nowym pojeździe. Jeśli jednak akumulator wyposażony jest w korki wlewu, upewnić się, że zawiera prawidłową ilość elektrolitu. Jeśli poziom jest niski, najpierw należy dolać wody. W przeciwnym razie, może pojawić się wybuchowy gaz. Elektrolit w akumulatorze jest kwasem,
który grozi poparzeniami.
Nie wolno rozlać go na siebie. Jeśli
przypadkowo elektrolit dostanie
się do oczu lub na skórę,
przemyć miejsce kontaktu wodą i
niezwłocznie skorzystać z pomocy
medycznej. |
OSTRZEŻENIE Wentylatory i inne ruchome części silnika mogą spowodować poważne obrażenia ciała. Po uruchomieniu silnika należy trzymać ręce z dala od jego ruchomych części. |
Użyć zdalnego zacisku dodatniego (+), o ile znajduje się w wyposażeniu samochodu.
Podłączyć go do dodatniego (+) zacisku sprawnego akumulatora (B). Użyć zdalnego zacisku dodatniego (+), o ile znajduje się w wyposażeniu samochodu.
Nie dopuścić, aby drugi koniec zetknął się z czymkolwiek przed wykonaniem następnego kroku.
Drugiego końca przewodu ujemnego (-) nie łączy się z rozładowanym akumulatorem.
Podłącza się go do ciężkiego, niemalowanego, metalowego elementu silnika lub do zdalnego ujemnego zacisku (-) w pojeździe z rozładowanym akumulatorem.
Uwaga: W przypadku, gdy przewody rozruchowe zostaną podłączone lub odłączone w nieprawidłowej kolejności, może nastąpić zwarcie elektryczne skutkujące uszkodzeniem samochodu. Naprawy nie będą objęte gwarancją samochodu.
Zawsze należy podłączać i odłączać przewody rozruchowe w prawidłowej kolejności, upewniając się, że nie stykają się wzajemnie ani nie dotykają innych elementów metalowych.
Odłączanie przewodów rozruchowych
Aby odłączyć przewody rozruchowe od obu pojazdów: